Bağ-Kur'luların beklediği karar çıktı

'Haberler' forumunda Admin tarafından 28 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Administrator Site Yetkilisi

  Yargıtay, yüz binlerce Bağ-Kur'luya emsal olacak bir karar verdi. Kararla 2000 yılından önce vergi kaydı, esnaf odası kaydı bulunan ve bu dönemden önce belli bir süre kaydı olup silinene ikinci bir fırsat kapısı aralandı. Bağ-Kur'lular yıllardır bu kararı bekliyordu.

  4 Ekim 2000'de çıkan bir yasa ile belirlenen süre içinde (bu süre üç aydı) Bağ-Kur'a girişini yaptırmayanlara "Sizi 4 Ekim 2000'den sonra sigortalı sayalım" denildi. Ancak bu karar büyük tepki çekti ve 'Anayasa Mahkemesi'ne kadar gitti. Yüksek Mahkeme, kararı 8 Ağustos 2001'de iptal etti. İptal kararma karşı dönemin hükümeti yeni bir yasal düzenleme yaptı. '4956 sayılı' kanunla, 4 Ekim 2000'de çıkan yasa hükümlerine benzer bir düzenleme yapıldı. Başka bir ifadeyle 2000'den önce oda kaydı, vergi kaydı, esnaf sicil kaydı olunan dönemler yok sayıldı. Geriye dönük borçlanma sağlanamadı. Bu nedenle 500 bin esnaf ve sanatkar ile vefat eden esnaf ve sanatkarın bakmakla yükümlü olduğu kişiler bu haktan yararlanamadı. Yani üst üste yapılan düzenlemeler, 'Anayasa Mahkemesinin iptal kararma rağmen hak kaybına neden oldu.

  bağ-kur.jpg

  SİGORTALI SAYILACAĞI HÜKMÜNE VARILDI

  Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Yargıtayın kararı 1985'te çıkan '3165 sayılı Kanun'a dayanıyor.

  Bu kanun, "Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağına" hükmediyor.

  YÜZ BİNLERCE BAĞ-KUR'LUYA UMUT IŞIĞI

  Bağ-Kur kaydı olmayan yüz binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000'den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek, ama dava açmak gerekiyor. Eş ve çocukların durumu 2000'den önce kaydı olup primi tamamlayamadan vefat edenlerin eşi, çocuğu varsa aynı haktan yararlanabilir.

  1985-2000 ARASI...

  Hak sahiplerinin de Yargıtayın kararına dayanarak dava açması gerekiyor. Bu konuda açılan dava ve taleplerin artması halinde hükumetin yasal düzenleme yapabileceği ifade ediliyor. 'Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun kararına göre; 1985-2000 arasında oda, sicil ve vergi kaydı olanlar, ihtiyaçları varsa bu dönemleri sigortaya saydırabilecekler. Ancak bu kayıtların ispat edilmesi gerekiyor. İspat da yetmiyor.

  MAHKEMEYE BAŞVURMAK ŞART

  Çünkü bu durumdaki kişilerin başvurusunu SGK kabul etmiyor. Kayıtlarını aldıkları evrakla ispatlayanlar dava açarak Yargıtayın bu kararını emsal olarak gösterebiliyor. Davası olumlu sonuçlanan esnaf, bugünkü basamak ve prim tutarı üzerinden gerektiği kadar süreyi borçlanıp ödeyebiliyor. Bu durum sigortalılığı geri çekeceğinden yaşı da öne alıyor. Yani erken emekliliğin yolunu açıyor. Ayrıca prim eksiği olanlar, eksik primini borçlanmayla giderebiliyor.

  Örneğin; emekliliği için 7 yıllık prime ihtiyacı olan bir esnaf geçmiş dönemdeki kayıtlı zamanlarını borçlanma hakkı kazanırsa, bu döneme ilişkin ödemeyi yapıp 7 yıl erken emekli olabilecek.
   
  Ezgi Ersoy bunu beğendi.
 2. Ezgi Ersoy

  Ezgi Ersoy New Member

  Bağ-kurlular için güzel bir haber. Umarım vatandaş yararlanabilir.