Kredi kartı sahiplerine ÇOK ÖNEMLİ UYARI

'Anadolu Haberleri' forumunda Admin tarafından 27 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Türkiye Kobileri Site Yetkilisi

  BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) aldığı kararla Türkiye’deki tüm bankaların banka ve kredi kartları ile İnternet'ten işlem yapabilmek için artık onay gerekecek. 17 Ağustos’ta uygulanmaya başlanacak karardan Türkiye’deki 25 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. Kredi kartı sahiplerine ÇOK ÖNEMLİ UYARI ve detayları...

  Kararın alınma sebebi ise günlük hayatında kredi kartını İnternet işlemlerinde kullanmayan, kredi kartı ile İnternet'ten alışveriş yapılabileceğinin farkında dahi olmayan vatandaşların dolandırıcılar tarafından kandırılmasının önüne geçmek. Ancak kartını elektronik alışverişe açmak isteyen kullanıcıların da bilmesi gerekenler var. İşte yeni dönemde kullanıcıların bilmesi gereken 5 soru ve cevabı...

  kredi_karti_023653.jpg

  1) Hangi kartları kapsıyor?

  Bireysel müşterilere verilmiş ve verilecek tüm banka ve kredi kartları kapsam içinde. Belirtilen geçiş süresi sonunda düzenlenecek olan bireysel banka kartı ve kredi kartları kart sahiplerine, e-ticaret işlemlerine kapalı olarak gönderilecek. Mevcut kartlar da eğer onay verilmediyse, online işlemlere kapatılacak.

  2) Kartlar hangi işlemlere kapatılacak?

  Kart sahibinin aksi yönde açık talebinin bulunmadığı durumlarda, bireysel banka kartı ve kredi kartları, yurtiçi ve yurtdışı sitelerden yapılan tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatılacak. E-ticaret alışverişleri, mobil uygulama ödemeleri, online film ve müzik gibi abonelik sistemine sahip olan işlemlerde kartlar kullanılmayacak.

  3) Kartın etkilenmemesi için ne yapmalı?

  Kart sahiplerinin kartlarını e-ticaret işlemlerinde kullanmaya devam edebilmesi için ilgili kart bankası ile iletişime geçmesi gerekiyor. Bunun için 3 yöntem var. Kullanıcıların ilgili bankanın mobil veya internet şubesindeki ayarlar kısmından elektronik ticaret işlemine onay vermesi gerekiyor. İnternet ve mobil bankacılık kullanmayanlar ise şubeye giderek veya telefon bankacılığıyla işlemlerini tamamlayabiliyor.

  4) Ödeme talimatları ne olacak?

  Ödeme talimatları kapatılmayacak. Kartlar ile verilen ödeme talimatları (mail order, telefon order) kapsam dışında tutuluyor. Yani onay vermeseniz de kartınızı bu işlemlerde kullanmaya devam edebileceksiniz. Örneğin; sigorta, BES, eğitim, aidat, gibi hizmet alımlarınız için kartınızdan verdiğiniz talimatlar varsa etkilenmeyeceksiniz.

  5) Bankalar tarafından kullanıcılara kart durumu hakkında bilgilendirme yapılıyor. Bankanızın yönlendirmeleri doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Kredi Kartı sahiplerinin bu konudaki soru ve talepleri için bankalarına başvurmaları gerekiyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş

DMCA.com Protection Status